Вага спортсмена фігурує в формулах двох з чотирьох сил, що впливають на результат: земного тяжіння та тертя. Важко переоцінити значення маси в будь якому виді спорту, а правильно керувати нею допомагає аналіз складу тіла.
Коріння самого точного на сьогодні методу визначення складу тіла людини, способу, котрий вважають золотим стандартом в цій області вимірів, тягнуться аж в Стародавню Грецію. Саме закон Архімеда, котрому вже більше 2200 років, лежить в основі гідростатичного зважування – першого методу, що дозволив визначити кількість жирової та м’язової тканини в тілі людини.
Принцип цього методу простий: жир має меньшу щільність чим вода, м’язова тканина – більшу, відповідно перша речовина буде виштовхуватися водою, друга буде в ній тонути. Із різниці маси тіла в воді та вовітрі можна судити про кількість м’язів та жиру в організмі.
Саме на основі гідростатичного зважування були розроблені інші методи вимірювання складу маси тіла. Вчених, судячи по кількості різних методів визначення складу тіла, дуже хвилювало дане питання. Давайте порахуємо їх разом:
- Індекс маси тіла.
- Співвідношення талії та стегна.
- Вимірювання шкіряних складок.
- Вимірювання округлостей тіла.
- Гідростатичне зважування.
- Біоелектрична імпедансометрія.
- Метод витіснення повітря.
- Ренгенографія.
- Комп’ютерна томографія.
- Інфрачервона спектрографія.