Спірометрія

   Спірометрія – одна з самих важливих методик досліджень в спорті. Часто входить у склад ергоспірометричних досліджень, але може і безпосередньо приносити корисну інформацію для тренера та спортсмена.    Слово спірометрія є поєднанням латинського spiro (дихати) та грецького metron (міра). Перші спірометричні дослідження в середині XVII ст. проводив італійський вчений універсал Джованні Альфонсо Бореллі, котрий всмоктував повітря з циліндричних трубок заповнених водою. Уже тоді він закривав ніздрі, для отримання максимально достовірного результату. Але цілі його досліджень були далекими від медицини та спорту, він хотів створити дихальний апарат для підводних досліджень.
Джовани Альфонсо Борелли
   На початку XVIII ст. якийсь Джуріне використовував іншу методику, він вдував повітря в різні ємності та підраховував його об’єм по закону Архімеда. Цей вчений першим отримав числові дані про об’єм дихання у спокої.

   З того часу багато вчених почали працювати в цьому напрямку вдосконалюючи методику вимірювання дихальних об’ємів. І вже в 1810 році світ побачив перші спірометри, такого типу, котрі могли наші читачі бачити у фізкультурних диспансерах.

Устройство спирометров старого образца

   В медицині метод спірометрія використовується в пульмонології. Основні його задачі:

  • оцінка впливу захворювань на функціональний стан легень;
  • оцінка розвитку ризику захворювань у курців;
  • оцінка загального стану здоров’я;
  • діагностика астми.