Аналіз варіабельності серцевого ритму

   У спортивній практиці аналіз варіабельності ритму почали застосовувати в 90х. По аналогії з методикою Баєвського спортивна діяльність являє собою цілеспрямоване зміщення гомеостазу організму для активації адаптаційних процесів (роботи (напруження) регуляторних систем). Зміни у варіабельності ритму відносно спокою можуть відзеркалювати стан відновлення – готовності функціональних резервів до напруження, відносно навантаження можна оцінити рівень його дії на організм – наявного напруження регуляторних систем після тренування або змагання.

   На заході були розроблені інші формули для аналізу RR інтервалів, є декілька варіантів, але сутність методики це не змінило, просто показник називається HRV та відображає не напруження регуляторних систем, а стан готовності до нього. Чим більший ІН та менша варіабельність – тим більше стресу, чим більший HRV та більша варіабельність – тим менше стресу.

   Аналіз RR інтервалів в спорті можна використовувати для наступних цілей:

  • визначення рівня відновлення;
  • скрінінг адекватності протікання процесу адаптації;
  • моніторинг рівню тренованості.

   Для визначення рівню відновлення достатньо кожного ранку в стандартних умовах після сну в положенні лежачи реєструвати HRV або ІН. З урахуванням кількості навантаження напередодні це дозволить визначити індивідуальні межі норми, та готовність до навантажень в 3-4 зонах інтенсивності. У разі аналізу HRV випад з норми вниз буде вказувати на недовідновлення, та навпаки з ІН. Для цієї цілі ідеально підійдуть додатки EliteHRV та HRV4Training.

RR аналіз

   Адекватність протікання адаптації визначається з застосуванням ортопроби. Якщо ІН нижче в положенні стоячи (для HRV – вище) це характеристика стану ваготонії, коли в організмі значно переважають процеси гальмування. В такому стані сприйняття стресів знижене, і ефективно процес підготовки проходити не може.

   Для оцінки рівню тренованості порівнюється реакція регуляторних систем на навантаження однакової мобілізації функціональних можливостей (наприклад до рівня МСК або ПАНО).

   Відслідковуючи HRV протягом довгого часу можна спостерігати ріст підготованості (спортивної форми), якщо цей показник в стані спокою зранку стає вищим – ваші функціональні можливості покращуються.

   В рамках функціонального тестування варіабельність ритму серця використовується для стандартизації вимірювань (а також аналізу всього раніше перерахованого). Щоб адекватно оцінити прогрес / регрес необхідно порівнювати кожен тест в плані готовності досліджуваного до нього.

Рус / Eng