ПАНО

   Одним словом, якщо ви працюєте з інтенсивністю вище ПАНО, ви можете підтримувати вибраний темп тільки до того часу, поки ріст концентрації молочної кислоти та лактату вас не зупинить. При інтенсивності вправи на 5% вище за ПАНО (по відношенню до максимального споживання кисню) тривалість роботи може складати 40-50 хв. При інтенсивності на 10% вище ПАНО – 20 хв, 20% вище – до 10 хв. Ці проміжки часу можуть змінюватися в залежності від об’єму м’язів спортсмена, рівню МСК, потужності буферних систем, але, не в значному діапазоні.

   Робота вище ПАНО у будь якого спортсмена буде пов’язана з серйозним випробуванням вольових можливостей, оскільки закислення внутрішнього середовища супроводжується набряком кінцівок (саме з-за цього з’явилось висловлювання “ватні ноги/руки”), а якщо молочна кислота погано виходить із м’язів в кров, то ще й сильним болем обпалюючого характеру.

   Робота на рівні АнП не викликає таких симптомів, та може підтримуватися декілька годин (хоча в деяких науково-популярних виданнях можна зустріти хибну версію тільки про 1 годину).

Отрыв

   У більшості спортсменів рівень потужності ПАНО відповідає 20-15% від максимальної аеробної потужності, та може успішно підійматися до 95-99% рівня МСК. Що це дає спортсмену? Уявімо двох велосипедистів (можете уявляти кого завгодно) з однаковим МСК (72 мл*кг*хв), однаковою потужністю на його рівні (420 Ватт), але, різним рівнем ПАНО: у одного 50,4 мл*кг*хв та 29 Ватт, у іншого – 57,6 мл*кг*хв та 336 Ватт. Обидва гонщики пішли у відрив на рівнинному етапі якоїсь багатоденної гонки за 80 км до фінішу. Дме боковий вітер, тому їх швидкість складає всього 45 км*г. Другий спортсмен працює на рівні ПАНО, першому приходиться їхати з інтенсивністю на 10% вищою ніж ПАНО. У другого спортсмена підтримується стала концентрація лактату в крові на рівні 4,5 ммоль*Л, у першого вона поступово зростає. За 20 км до фінішу рівень концентрації лактату в крові у першого спортсмена досягає максимально можливого рівня, і йому приходиться зменшити інтенсивність нижче АнП. Його швидкість падає до 40 км*г., другий спортсмен просто продовжує їхати зі швидкістю 45 км*г та виграє цей етап. Таку саму аналогію можна провести з будь яким видом спорту.